Reçetesiz Bir Ağrı Giderici olan İbuprofen Aşırı Dozunun Semptomlarını Tanıyın

Bir kişi, ibuprofen kullanımı da dahil olmak üzere, önerilen dozu aşarsa, belirli ilaçları alırken aşırı doz alabilir. İbuprofen, genellikle piyasada veya doktor reçetesi olmadan reçetesiz satılan bir ağrı kesicidir. İbuprofen'i aşırı dozda aldığınızda, vücuda zararlı çeşitli yan etkiler yaşayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, işte inceleme.

ibuprofen nedir?

İbuprofen, inflamasyonu, ateşi ve hafif ağrıyı tedavi etmek için kullanılan nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır. Genellikle, bu ilaç aşağıdakileri tedavi etmek için kullanılır:

  • Baş ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Artrit
  • Menstrüel krampları
  • Ateş

İbuprofen, iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları düşürerek çalışır. Ayrıca bu ilaç, sinir hücreleri tarafından alınan ağrı sinyallerini değiştirerek sinir sisteminin normal işleyişine müdahale ederek de çalışır.

Piyasada, ibuprofen'in aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli markaları vardır:

  • motrin
  • tavsiye
  • Midol
  • Nuprin
  • Pamprin IB

Güvenli bir ibuprofen dozu nedir?

İbuprofen genellikle yetişkinler ve 6 aydan büyük çocuklar için güvenlidir. Ancak, bu aynı zamanda her kişinin sağlık durumuna da bağlıdır. Kalp hastalığı, mide veya bağırsak sorunları olan ve kan pıhtılaşması öyküsü olan kişilerin bu ilacı almaları genellikle önerilmez.

Yetişkinler için önerilen doz her dört ila altı saatte bir veya iki 200 mg tablet. Yetişkinler bir seferde 800 mg'dan veya günde 3.200 mg'dan fazla almamalıdır.

Ancak verilen güvenli doz günde 1200-1600 mg'dır. Bu arada, 60 yaşın üzerindeki kişilerde böbrek ve gastrointestinal hasar riski daha yüksektir, bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine dozun azaltılması gerekir.

Bu arada, çocuklar için doz, boylarına ve yaşlarına göre ayarlanacaktır. Yani sadece bir doktordan talimat almadan veremezsiniz. Genellikle çocuklara günde dört dozdan fazla verilmez. Ağız damlaları, şurup ve çiğnenebilir tabletler, bebekler ve çocuklar için ibuprofen türleridir.

Ayrıca, ibuprofen dışında başka ilaçlar alıyorsanız, bunları aspirin, ketoprofen veya naproksen gibi diğer ilaçlardan sekiz saat önce veya 30 dakika sonra almaya çalışın.

Aşırı dozda ibuprofen belirtileri

Aşırı dozda ibuprofen belirtileri bazen ilacı aldıktan hemen sonra ortaya çıkmaz. Ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Ortaya çıkan belirtiler hafif ve şiddetli olarak ikiye ayrılır.

İşte deneyimleyeceğiniz bazı hafif semptomlar:

  • kulaklar çınlıyor
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • mide bulandırıcı
  • tıkaç
  • İshal
  • Başı dönmek
  • Mide ekşimesi için gastrointestinal kanama
  • Bulanık görme
  • Ciltte kırmızı döküntü
  • Belirgin bir sebep olmadan terleme
  • Vücutta kanama nedeniyle mide ağrısı

Oldukça şiddetli olan çeşitli belirtiler şunlardır:

  • nefes almak zor
  • Nöbet
  • Kan basıncı çok düşük (hipotansiyon)
  • Bozulmuş böbrek nedeniyle az veya hiç idrar üretimi
  • Şiddetli başağrısı
  • Koma

Bebeklerde semptomlar arasında uyuşukluk, hızlı tepki vermeme ve apne veya solunumun geçici olarak durması sayılabilir.

Aşırı dozda ibuprofen aldığınızda doktor bakımı

Bu belirtilerle karşılaştığınızda hemen en yakın hastaneye gidin. Doktor solunum hızınıza, kalp atış hızınıza ve diğer hayati belirtilerinize bakacaktır. Genellikle doktorunuz, karın ağrınız varsa iç kanamayı aramak için ağzınıza bir alet de sokar.

Doktor ayrıca aşağıdakiler gibi bir dizi tedavi gerçekleştirecektir:

  • Sizi kusturan ilaçlar.
  • İlaç son bir saat içinde alınmışsa gastrik lavaj.
  • Aktifleştirilmiş odun kömürü.
  • Müshil.
  • Oksijen veya ventilatör gibi solunum yardımcıları.
  • Intravenöz sıvılar.

Aşırı dozda ibuprofen komplikasyonları

Bazı durumlarda, aşırı dozda ibuprofen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi gastrointestinal sorunlara neden olabilir:

  • Enflamasyon
  • Kanama
  • ülser yarası
  • felç
  • Kalp krizi
  • Bağırsak delinmesi, bağırsak içeriği karın boşluğuna girene kadar sızdığında.
  • Böbrek veya karaciğer yetmezliği

Bu nedenle, bu aşırı doz belirtilerinden kaçınmak için, ambalaj etiketindeki doktor tavsiyelerini ve içme kurallarını dikkatlice okumanız gerekir. Dozu abartmadan veya azaltmadan önerilen şekilde aldığınızdan emin olun.